Ще ви разкажем като се приберете от родилния дом, как да направите масаж на вашето бебе. На всеки човек кожата е най-големият орган. За бебето обаче той е един от начините да опознае света и допирът кожа до кожа в първите мигове от новия му живот са необходими за запознаването му с околната среда по един нежен начин. След това нежното погалване създава връзки в мозъка на бебето, а също отпуска мускулатурата на тялото и я заздравява едновременно с това. Вътреутробно то е заемало принудително свита поза, затова са силни мускулните групи, които свиват. Необходимо е да се засили силата на онези групи, които разтягат, да се заздрави гръбчето и вратлето на бебето, за да може с всеки месец то да овладява нови и нови умения (да държи главата изправена, да хваща предмети, да ги придвижва към устата, след това да сяда и т.н.).
И ето накратко 7 правила, които да спазвате, когато правите масаж на бебе:
1. Доверете се на инстинктите си – може да не сте професионални масажисти, но обичате безкрайно Вашето дете.
2. Поискайте разрешение от бебето – то трябва да е спокойно, да не е гладно, но и да е поне час и половина след нахранване, не бива да е болно и да не е след ваксинация.
3. Затоплете ръцете си като ги разтриете една в друга – така засилвате и енергията, която ще предадете на бебето.
4. Използвайте масажно олио – за да нямаме търкане кожа в кожа, все пак масажът трябва да доставя удоволствие.
5. Винаги започваме от периферията към центъра – от дланите към гърдичките, от стъпалцата към дупето.
6. Използваме кръгообразни движения.
7. Не масажираме областта на ставите и бъбреците.
Масажът е перфектното време за споделено забавление на семейството. Можете да си направите импровизирано съревнование кой – татко или мама – ще накара малчугана да се усмихва повече.